جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

بند- پل نیمور - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بند- پل نیمور

Loading the player...

 

این بند پل در یازده کیلومتری غرب شهر نیمور از توابع شهرستان محلات و در منتهی الیه حد غربی روستای باقر آباد قرار دارد. بند- پل نیمور بر روی لعل وار از مهمترین رودخانه های استان مرکزی احداث شده و از اعجاب انگیزترین نمونه های معماری مرز و بوم کهن ایرانی است.

طرح و تركيب بند پل نيم‌ور از دو قسمت شما‌لي و غربي تشكيل شده كه ضلع شمالي آن طويلتر از ديگري است. قسمتهايي از اثر نامبرده بر روي كمر و صخره‌هاي موجود در كف رودخانه استوار شده و به همين لحاظ جهت ريشه و بنيان آن نيازي به حفر پي در همه جاي آن نبوده است. مصالح عمده بنا را سنگهاي بزرگ و گل آهك تشكيل مي‌دهد و از آجر به مقدار بسيار كم نيز به كار رفته است. ارتفاع بند از كف شني رودخانه تا انتهاي آن بين 6/30 تا 8/50 متر نوسان داشته و مجموعه طول بنا پل به 47 متر مي‌رسد در سمت چپ بند بقاياي يك تنوره (شترگلو) آجري باقيمانده كه كاربري آن هدايت و سرعت بخشيدن به آب بوده است

از اين بنا براي ذخيره كردن آب و هدايت آن به نهرها و زمينهاي كشاورزي و همچنين جهت عبور و مروز از روي آن و دسترسي محلي استفاده مي‌شده و مي‌شود.

این بند پل تنها نمونه بند – پل سالم و فعال در سراسر ایران است و با گذشت بیش از هزار و پانصد سال از احداث آن هنوز کارایی خود را حفظ کرده است. این بنا سازه ای دو منظوره است که علاوه بر ذخیره آب، بین دو حوزه ارتباط برقرار می کند.

بند پل نيم‌ور در تاريخ 1378/11/5 و به شماره 2557 در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است.