جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

بقعه پیر مرادآباد - نمایش محتوای صدا

 

 

بقعه پیر مرادآباد

بقعه پیر مرادآباد

 

بقعه پیر مرادآباد


بقعه پیرمرادآباد بقعه‌ای در روستای مرادآباد در ۱۴ کیلومتری شمال شرقی شهر اراک است.

این بقعه که به شکل برج و گنبد آجری بسیار زیبایی است در حاشیه سمت راست جاده اراک به فرمهین، قرار گرفته که به بقعه پیر مراد معروف می‌باشد و از حيث تاريخى حائز اهميت است. طرح بيرونى بنا به شكل كثير‌الاضلاع منتظم است كه بر هر ضلع آن طاق‌نمايى و بر فراز آنها گنبدى از نوع دوپوش وجود دارد. زمينه طاق نماها با خط بنايى به شيوه گره‌چينى با آجر تزيين شده است. ساختمان اصلى بقعه مربوط به قرن هفتم و هشتم مى‏باشد. این بنا که در دوره سلجوقیان ساخته شده از یک پایه 12 ضلعی به ارتفاع حدود 14 متر و گنبدی آجری به ارتفاع حدود 5 متر که بر روی آن قرار گرفته، تشکیل شده است. از داخل بنا راه پله‌ای به پشت‌بام وجود دارد که برای موارد خاص استفاده شده است. تمامی این بنا از آجر چهار‌گوش، گچ و ساروج ساخته شده است

در مرکز بقعه و در زیر گنبد دوپوش، دو عدد سنگ قبر کوچک و بزرگ با اشکال ویژه و خط کوفی بر روی مقبره مربع شکل نصب گردیده است. این بقعه در تاریخ 1356/11/1به شماره 1568 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

نقل کرده‌اند شاپور ساسانی برای نبرد با دشمن از این منطقه می‌گذشته است که با پیرمردی برخورد می‌کند، شاپور از پیرمرد سؤال می‌کند که آیا در این نبردی که می‌رویم پیروز می‌شویم یا خیر؟ پیرمرد جواب می‌دهد که تو در این جنگ پیروز می‌شوی. اتفاقاً چنان هم شد و شاپور پیروز شد و بعد از برگشت نزد پیرمرد رفت ولی او مرده بود. لذا دستور داد تا بقعه‌ای مرتفع به یاد و گرامیداشت پیرمراد در این مکان بسازند. این بنا از بین رفته لیكن در دوره سلجوقی مجددا بقعه‌ای بنا كرده‌اند.

کلمات کلیدی: بقعه پیرمرادآباد، روستای مرادآباد، شهر اراک، دوره سلجوقیان، شاپور ساسانی


Key word: Monument, Morad abad vilayge,arak city, Sasani Shahpor