جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

برگی از زندگی عباس سحاب - نمایش محتوای صدا

 

 

برگی از زندگی عباس سحاب

برگی از زندگی عباس سحاب

 

برگی از زندگی عباس سحاب

 


 

 

عباس سحاب در 3 دی ماه 1300 هـ .ش در فم، از روستاهای تفرش، در خانواده‌ای فرهنگی متولد شد. در همانجا به مکتب آخوند ملاحسین شاهمیری رفت. سپس همراه پدر به تهران آمد و تحصیلات خود را در مدارس «کمالیه»، «ابن سینا» و «علمیه» به پایان رسانید. در دبیرستان، محضر مهدی رهنما، استاد جغرافیا را درک کرد. سپس وارد دانشگاه شد، در رشته هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت و برای ترسیم و تهیه نقشه‌های مناطق ایران بیش از سی هزار روستا و شهر را درنوردید. او حاصل مطالعات خود را بر روی کاغذ آورده و نقشه‌های اصفهان، تبریز، شیراز، همدان و مازندران را ترسیم کرد.

در 1329 هـ . ش ساختمانی را در شرق تهران جهت کار خود تهیه کرد و بدین سان «مؤسسه جغرافیایی سحاب» تأسیس شد. چاپ نقشه‌های ایران و جهان و ورود این نقشه‌ها به مدارس و مراکز آموزش تحولی در تدریس و تحقیق و آموزش جغرافیا پدید آورد. سحاب بعدها به دنبال توسعة کار خود محل مؤسسه را تغییر داد و عاقبت در 1346هـ. ش آن را به خیابان ایرج (سمیه فعلی) انتقال داد.

استاد سحاب علاوه بر آنکه در تهیه و انتشار نقشه‌های ایران و جهان کوشید، در تأسیس شرکت‌ها و مؤسسات علمی و فرهنگی نیز اهتمام ورزید که از آن جمله به تأسیس شرکت تولید نرم افزارهای آموزشی با مشارکت شرکت صنایع آموزشی و شرکت گئورک وسترمن آلمان به نام «شرکت دیدآموز»، مشارکت در تأسیس شرکت پخش و توسعه کتاب ایران «پکا»، تأسیس «بنیاد فرهنگی سحاب»، مشارکت در تأسیس شرکت «تهیه و نشر فرهنگنامه کودکان و نوجوانان»، تأسیس «چاپخانه سحاب» در هشتگرد می‌توان اشاره داشت.

سحاب در14 فروردین 1379هـ . ش در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در 29 فروردین 1380هـ . ش ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به استاد اهدا نمود.

کلید واژه ها:

استاد عباس سحاب، روستای فم تفرش، بنیاد فرهنگی سحاب، موسسه جغرافیای سحاب


Kay words: Abbas Sahab, Fam village of Tafresh, Sahab Geographic Institute