جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

برگی از تاریخ اراک1 - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

برگی از تاریخ اراک1

Loading the player...

دانلود

تاریخ اراک-قسمت دوم

برای بازگو کردن ادامه ی تاریخ اراک ، زمان را تا سال هفتصد و سی  و چهار قبل از میلاد و زمان حکومت مادها بر ایران،به عقب بر می گردانیم.

در آن سال قلمرو جغرافیایی مادها به دو ناحیه ی علیا و سفلی تقسیم شده بود اما ماد سفلی با محدوده ی جغرافیایی شهر های امروزی اراک، فراهان،آشتیان،تفرش و ساوه یعنی شهر های استان مرکزی فعلی منطبق بوده است.

در سال هفتصد و سی چهار قبل از میلاد ماد سفلی یا سرزمین امروزی استان مرکزی از شهرک هایی تشکیل شده بود که با یک پارچه شدن این شهرک ها، اولین امپراطوری در ایران زمین بوجود آمد.این امپراطوری در ماد سفلی یا استان مرکزی امروزی با به قدرت رسیدن دَیااُکو، فرمانروای منتخب مردم آن منطقه همراه بود.

اما درباره ی انتخاب دَیااُکو، نقل است ،وی به دهقانی،شهرت داشت و در میان طایفه اش آنقدر به عدالت و خوشنامی مشهور بود که مردم دعواهای خود را پیش او می بردند و حکمش را ،قبول داشتند. 

دَیااُکو مدتی از قضاوت بین مردم خودداری کرد،در این مدت دشمنی میان آن ها بالا گرفت.این مسئله لیاقت حکمرانی دَیااُکو را به مردم ثابت کرد.از آن پس اهالی سرزمین ماد سفلی که امروزه استان مرکزی نامیده می شود،دَیااُکو را به عنوان فرمانروای خود انتخاب کردند.

در به قدرت رساندن دَیااُکو سه ایالت«بیتکاری»،«مادای»و«پارسادا»نقش اصلی داشتند.

نکته ی جالب اینکه این سه ایالت در محدوده ی رودخانه ی قره چای خنداب امروزی از توایع استان مرکزی بود.

اما،در استان مرکزی فعلی بقایای بناها وآثار موجود از دوره ی مادها بسیار به چشم می خورد.

از جمله ی این آثار ،تپه های باستانی آوه،جوشقان ،جمشید آباد،آجان پیک،تپه خونی درنوبران و تپه باستانی خرقان در ساوه ی امروزی است که همه نشانگر پیشینه ی تاریح استان مان می باشد.