سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

برگزاری مراسم بومی محلی اهو اهو در خورهه باستانی - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری مراسم بومی محلی اهو اهو در خورهه باستانی

برگزاری مراسم بومی محلی اهو اهو در خورهه باستانی

برگزاری مراسم بومی محلی اهو اهو در خورهه باستانی

 

تجلی شادی اهل بیت در ادبیات شفاهی ایرانی؛

برگزاری مراسم بومی محلی اهو اهو در خورهه باستانی

مراسم اهو اهو، یک مراسم سنتی است که شب نیمه ماه مبارک رمضان و هم‌زمان با سالروز میلاد امام حسن مجتبی( ع) در روستای خورهه محلات اجرا می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛مراسم اهو اهو، در روستای خورهه شهرستان محلات برگزار می‌شود ، روستای خورهه، یکی از تاریخی‌ترین نقاط استان مرکزی است و پیشینه سکونت در آن بر اساس شواهد یافت شده از محوطه پیش از تاریخی شهریاری در نزدیکی خورهه به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد.

 رئیس شورای اسلامی این روستا گفت : اهو اهو یک مراسم سنتی است که شب نیمه ماه مبارک رمضان و هم‌زمان با سالروز میلاد امام حسن مجتبی (ع) درروستای خورهه محلات اجرا می‌شود.

رحیمی افزود: این مراسم به این صورت است که نوجوانان روستا در دسته‌های چند نفری به در خانه اهالی رفته و یک ترانه فولکوریک (عامیانه) اجرا می‌نمایند.

آن‌ها کوچک‌ترین فرزند پسر خانواده را مورد خطاب قرار داده و ترانه را به نام او می‌خوانند و در انتها صاحب‌خانه مقداری آجیل، شیرینی، پول و یا چیزهای دیگر به آن‌ها می‌دهد.

در این شب تمام خانواده‌ها منتظر هستند تا دسته‌های مختلف به در خانه آن‌هابروند. با گذشت سالیان سال این مراسم و کم‌رنگ شدن مراسم سنتی قدیمی در ایران رخ داده، اما مراسم اهو اهو همچنان در خورهه به قوت خود باقی است. متن ترانه‌ای که درشب اهو اهو خوانده می‌شود، به صورت ذیل می‌باشد :
با فرض اینکه کوچک‌ترین فرزند پسر خانواده، علی نام دارد. قسمت اصلی ترانه را یکنفر می‌خواند و قسمت اهو اهو را همه تکرار می‌کنند. قسمت داخل پرانتز توضیح ترانه می‌باشد.
علی خان شمایید اهو اهو (علی خان شما هستید)
از قله در نیایید اهو اهو (از قلعه در نیایید )
که مردم دشمنتن اهو اهو (که مردم دشمن تو هستن)
به قصد کشتنتن اهو اهو (به قصد کشتن تو هستند)
خرکی خریدم اهو اهو ( یک الاغ خریده ام)
دمبکش بریدم اهو اهو (دم اونو بریدم)
یه چوب می زنم می‌خوابه اهو اهو
یه چوب می زنم پا می‌شه اهو اهو
بلبلا ریختن بر سر چنار اهو اهو (بلبلها روی چنار نشستند )
جیرجیر می‌کنن اشرفی بیار اهو اهو (آواز می خوانند تا تو اشرفی برای مابیاوری)
قلیونو آب نم کن اهو اهو (قلیان را آماده کن )
آتیش به سرش بند کن اهو اهو (آتش روی آن بگذار )
تا ما بکشیم دودی اهو اهو (تا ما قلیان بکشیم )
آجیلو بیار زودی اهو اهو (زود آجیل برای ما بیاور).

فلسفه وجودی این مراسم در واقع نوعی شادباش و تبریک تولد امام حسن مجتبی ( ع ) است، که به منزله فال نیک گرفته می‌شود و نوجوانان روستا به صورت سمبلیک به درب خانه‌های اهالی رفته و ترانه را به نام کوچک‌ترین فرزند پسر خانواده می خوانند .

این موضوع بیانگر پیوند میان مذهب تشیع و شادی مردم با شادی اهل بیت با آیین‌ها و ادبیات شفاهی ایرانی است که در مراسم اهو اهو جلوه‌گر شده است .

به گفته اهالی رسم است ، که پول‌های جمع شده از این مراسم به فقیرترین خانواده روستا داده می‌شود.

این آیین سنتی به عنوان یکی از آثار معنوی استان مرکزی در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده‌است.

مراسم «اهو اهو» نشانه‌ای از شادی مردم خورهه در ماه رمضان است.

سنت کهن پیشواز ماه مهربانی خدا، قرآن خوانی، اطعام نیازمندان و بیدار کردن روزه داران در وقت سحر و افطار، سحر خوانی در خمین و دلیجان، مراسم الم ترانی در ساوه، آیین کلوخ اندازان در فراهان ونخل گردانی در تفرش از دیگر مراسم های ویژه این ماه در استان مرکزی است.