رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

بازار نراق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بازار نراق

 

   
 

 

 

 

این مجموعه یكی از زیبا ترین اماكن تاریخی شهر نراق محسوب می گردد و در دوره قاجار احداث شده است. قدمت بنا به درستی مشخص نیست ولی بر اثر شواهد موجود بیش از 150 سال از سال ساخت آن می گذرد. بانی این اثر تاریخی فردی است به نام حاج محمد نراقی معروف به حاجی خان. در مباحث قبلی توضیح دادیم که شهر نراق به لحاظ قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم به یک شهر تجاری تبدیل و محله بازار در این شهر طی 700 سال گذشته به مرکز این این کانون فعال بدل شد.

در مجموعه بازار و کاروانسرا زیباترین آثار معماری عصر قاجار به چشم می خورد . درب های گره کاری شده مجموعه تاجر سرا که از زیبا ترین قسمتهای این بخش چشم هر بیننده ای را ساعت ها به خود مشغول کرده و به اعماق تاریخ و تمدن مردم این دیار می برد. مجموعه کاروانسرا از دوطبقه تشکیل شده است. طبقه اول محل نگهداری چار پایان و طبقه فوقانی به استراحتگاه تجار اختصاص داشته است. در جنب این مجموعه محل های خاصی برای نگهداری شتر کاروان ها وجود داشته که به اصطلاح محلی آنها را عصارخان می نامند. این مجموعه شامل یک راسته بازار، چهار سوق، تاجر سرا و کاروانسرا می باشد .

طول تقریبی بازار 200 متر و در جهت خیابان اصلی شهر شرقی، غربی احداث شده است . مصالح این بنا عمدتا آجر و سنگ و در برخی جا ها از خشت خام می باشد. در سقف راسته بازار و چهار سوق کاشی کاری معقلی و رسمی بنده به چشم می خورد. طاق چار سوق دارای شمسه با کاشی هایی به رنگ فیروزه و سرمه ایی است .

از بخش های دیدنی این مجموعه وجود درب های بسیار زیبا و گره کاری شده می باشد که نشان از اوج هنر استادکاران نجار نراقی است.

مجموعه بازار و کاروانسرای شمس السلطنه به شماره 1645 در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است

کلمات کلیدی:ديدنيهاي تاريخي استان مرکزی- جاذبه هاي تاريخي نراق- جاذبه هاي گردشگري نراق- اماکن تاريخي نراق - آثار باستاني استان مکزی- آثار باستاني ايران- مناطق توريستي استان مرکزی- بناهاي تاريخي استان مرکزی- بناهاي قديمي نراق- آثار تاريخي نراق- ديدنيهاي استان مرکزی- آثار ملي ايران- بازار و کاروانسرای نراق-

 

 

 

 

     

 
" در نگاه بیشتر ببینید "