جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

آیین نوروز در شهر اراک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیین نوروز در شهر اراک

 

   
 

 آیین نوروز در شهر اراک

 

مردم اراک تقريباً از آغاز اسفند ماه با خانه‌تكاني و شستشوي فرش‌‌ها و اسباب خانه براي استقبال نوروز آماده مي‌شوند، اتاق‌‌ها را تعمير و مرمّت مي‌كنند، در و ديوار را پاك مي‌كنند.

حاجي فيروزادمکی است که با لباس نيم‌تنه قرمز و كلاه قرمز كه صورت خود را به دوده يا واكس كاملاً سياه مي‌كرد، دايره زنگي در دست در بازار، خيابان و باغ ملي راه مي‌افتاد و بين مردم آواز مي‌خواند و مي‌رقصيد: حاجي فيروزه، سالي يك روزه.

سفره هفت سين قبل از تحويل سال در همه خانه‌‌ها به شيوه زيبايي چيده مي‌شود و هر كسي سعي مي‌كند با وسايلي كه تهيه مي‌كند آن را آراسته‌تر نمايد

رسم است كه مردم اراك براي دختراني كه تازه به خانه بخت رفته‌اند عيدي مي‌برند و حتماً عيدي عروس با چند چيز ديگر از جمله غذا، ميوه و آجيل همراه است و بايد قبل از تحويل سال برده شود.

اگر دختري نامزد يا عقد كرده باشد و به خانه بخت نرفته باشد وظيفه خانواده داماد است كه با همان تشريفات براي او عيدي بياورند، معمولاً در عيدي ارسالي از سوي داماد قطعاتي از طلا چون گردنبند، النگو و احتمالاً گوشواره همراه است.

بعضي مردم اراك معتقدند كه هنگام تحويل سال دعا‌ها مستجاب مي‌شوند و انسان‌ها هر تصميمي ‌بگيرند مي‌توانند آن را اجرا كنند. بعضي‌‌ها به تنگ ماهي نگاه مي‌كنند و اعتقاد دارند ماهي‌‌ها در اين موقع رو به قبله مي‌ايستند و تكان نمي‌خورند.

ديد و بازديد‌‌هاي عيد از صبح روز اول آغاز مي‌شود. ابتدا كوچك‌تر‌هاي فاميل به ديدن بزرگان مي‌روند و ريش سفيد‌ها در خانه مي‌مانند تا ديگران به ديدار و عيدي شان بيايند.

از جمله آدابي كه روز عيد رعايت آن ضروري است، بازديد از خانواده‌‌هايي است كه در سال گذشته كسي از آنها مرحوم شده باشد.

بعضي از اراكي‌‌ها رسم داشتند كه صبح روز عيد به ديدار سادات و يا مراجع و روحانيون مشهور شهر رفته و از ايشان سكه‌اي دريافت مي‌كردند و معمولاً اين سكه را تا پايان سال خرج نمي‌كردند و آن را به عنوان تبرك و براي افزايش عايدي در ميان پول‌‌هاي خود نگاه مي‌داشتند. كودكان نيز اين شيوه را در مورد اولين دشتي كه دريافت مي‌كنند به كار مي‌برند

.

کلمات کلیدی:ایین نوروز در شهر اراک،استقبال نوروز،حاجي فيروز،دايره زنگي،سفره هفت سين

 Key word:Nowruz,arak city

   
" در نگاه بیشتر ببینید "