رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

آیین سنتی الم ترانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیین سنتی الم ترانی

 

 آیین الم ترانی از جمله مراسم سنتی و مذهبی کهن است که در ماه مبارک رمضان در شهرستان ساوه استان مرکزی برگزار می شود. این مراسم در شب های پایانی ماه مبارک رمضان بویژه آخرین چهارشنبه ماه رمضان بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء از سوی تعدادی از نوجوانان ساوه ای برگزار می شود. شرکت کنندگان در این سنت که تعدادشان درحدود 10 نفر است با اجتماع مقابل خانه های همسایگان و آشنایان به اجرای این برنامه می پردازند.

شرکت کنندگان هم صدا با هم اشعاری سر می دهند و در ادامه  نام یکی از فرزندان آن خانه ای که در مقابل آن تجمع کرده اند را به نیکی صدا می زنند و با ذکر این گفته الم ترانیت می دهیم، ماه رمضانیت می دهیم و یا ثواب یا جواب برای گرفتن انعام از صاحب آن خانه به انتظار می ایستند

در این مرحله صاحب خانه با خوشرویی، گشاده دستی و تقدیم شیرینی و تنقلات از شرکت کنندگان در این مراسم به گرمی پذیرایی می کند.

در برخی مواقع در این مرحله از برنامه الم ترانی ممکن است که جوانی از منزل صاحبخانه با رفتن به پشت بام و ریختن ظرف آب بر روی شرکت کنندگان، اقدام به شیرین کاری کند.

بعد از این افراد به در منازل بقیه افراد فامیل و یا همسایه محله خود رفته و این برنامه را تکرار می کنند و تا پاسی از شب به اجرای مراسم الم ترانی می پردازند.

" در نگاه بیشتر ببینید "