ایران درجمع ۵ کشور تولید کننده شیشه مشجر سولار

 

با تولید شیشه مشجر سولار در استان مرکزی، ایران در جمع ۵ کشور تولید کننده این محصول در دنیا قرار گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ با بهره برداری از کارخانه تولید شیشه مشجر سولار در شهرک صنعتی کاوه ساوه ایران به جمع ۵ کشور تولید کننده این محصول در دنیا قرار گرفته است.

فناوری این محصولِ استراتژیک، پیش از این در اختیار آمریکا، بلژیک، آلمان و ژاپن بوده است.

مدیر دپارتمان شیشه گروه صنعتی کاوه گفت: این کارخانه با سرمایه گذاری ارزی 3 میلیون یورویی و یک میلیارد و 700 میلیون ریالی با حداکثر توان داخلی طراحی و ساخته شده است.

رحیمی افزود: شیشه مشجر سولار در پنل‌های خورشیدی کاربرد دارد و به دلیل نقش پیچیده و شفافیت بالا، تکنولوژی آن پیش از این تنها در اختیار کشور‌های آمریکا، بلژیک، آلمان و ژاپن بود.

وی گفت : با بهره برداری از این کارخانه ضمن ایجاد ۱۲۰ فرصت شغلی مستقیم و ۵۰ شغل غیر مستقیم سالانه ۳۵ هزار تن شیشه مشجر سولار تولید می‌شود.

مدیر دپارتمان شیشه گروه صنعتی کاوه افزود : محصولات این کارخانه ضمن تامین نیاز ۴ کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی در کشور شرایط صادرات و ارز آوری سالانه ۵ میلیون یورویی هم فراهم آمده است.

وی گفت : این محصول شیشه‌ای بدلیل شفافیت بالا به غیر از صنایع در تولید انرژی، صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی هم کاربرد فراوان دارد.

خط تولید شیشه سولار کاوه با ظرفیت تولید ۵۵ هزار تن در سال بیست و دوم شهریور ۹۹ به همت مهندسین و کارشناسان داخلی در شهر صنعتی کاوه ساوه بهره برداری رسید.


دانلود