رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

آیت الله هاشم رسولی محلاتی - نمایش محتوای صدا

 

 

آیت الله هاشم رسولی محلاتی

آیت الله هاشم رسولی محلاتی

 

آیت الله هاشم رسولی محلاتیآقای سید هاشم رسولی محلاتی اولین فرزند حجت الاسلام آقا سید حسین رسولی محلاتی، در شب 28 ماه مبارک رمضان سال 1348 هجری قمری برابر با 1309 هجری شمسی در محله «رزگاه» شهر محلات دیده به جهان گشود.

سید هاشم نوجوان، مقدمات دروس حوزوی و بخشی از اصول را نزد پدرش و حاج آقا سید رحمان محلاتی فرا گرفت. وی بخشی از معانی و بیان را نزد استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری و بعد از آن شهید آیت الله صدوقی و حجت الاسلام اق شیخ اسد الله نورالهی فرا گرفت. قوانین الاصول میرزای قمی را از محضر درس اقا شیخ عبدالجواد جبل عامی سدهی اصفهانی استفاده کرد.

سید هاشم عمده مباحث مکاسب را نزد آیت الله سید محمد رضا گلپایگانی، کفایت الاصول را در محضر ایت الله میرزا محمد مجاهدی تبریزی و ایت الله آقا سید محمد باقر طباطبایی سلطانی به پایان رسانید. با گذراندن دوره های سطح، برای تکمیل آموختهایش ابتدا به درس خارج فقه و اصول آیت الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی حاضر شد و هفت سال، پیاپی از محضر این استاد و مرجع بزرگ استفاده کرد. با کسب دسمایه های علمی ای که رسولی محلاتی و جمعی از دوستان و همدرسانش پس از سالها درس و مباحثه پیدا کرده بودند، به محضر حاج آقا روح الله امام خمینی ره راه یافتند و از ایشان خواستند تا از سرچشمه های معارف بلند و معلومات وسیع خود، آنان را سیراب نماید. امام، خواسته به جای آنان را پذیرفت و درس خارج فقه امام، در مسجد سلماسی، با حضور این چند نفر آغاز شد. در طول سالهای یاد شده آقای رسولی در حلقه درس تفسیر استاد، علامه طباطبایی که برای جمعی از فضلای علاقه مند به این رشته صبح ها در همان مسجد سلماسی تشکیل می شد نیز شرکت نمود و در کار استنساخ تفسیر المیزان با دست اندرکاران آن همکاری داشت. وی علاوه بر تحصیل برای شاگران سطوح پایین کتابهای معالم و لمعه را تدریس می کرد.

سابقه ارتباط و آشنایی آقای رسولی محلاتی با امام، از دو جهت بوده است: یکی مربوط به زمانی است که آقای رسولی محلاتی در مدرسه ابتدایی باقریه قم، با شهید حاج آقا مصطفی همکلاس بودند و پس از آن، هنگامی که هر دو ترغیب و تشویق و علاقه پدرشان به تحصیل علوم دینی روی آوردند و مدتی همدرس و همبحث بودند و روی این سابقه و رفاقت آقای رسولی خدمت امام ارادت پیدا کرده و به منزل ایشان رفت و آمد می کند و سبب و وسیله دیگر آشنایی با امام علاق و ارتباط پدر ایشان با امام بود. در این رابطه اقای محلاتی ابراز می دارند که:

«کمتر شب و روزی بود که مرحوم والد، ذکر خیر از امام را برای ما در منزل نداشته باشد و این علاقه، طرفینی بود. حضرت امام هم علاقه خاصی نیست به پدر داشت تا جایی که سالها، امام تابستان هایی را که نمی خواستند در قم بمانند به امامزاده قاسم شمیران که پدر در آنجا سکونت داشت می آمدند و انگیزه آنجا آمدن امام چیزی جز انس و علاقه با پدر نبود».

ارتباط آقای محلاتی با امام در دوران تحصیل، بیشتر با حضور در درس خارج فقه و اصول و به صورت رابطه صمیمی و استاد شاگردی برقار بود. پس از تبعید امام به ترکیه و بعد از مهاجرت وی به عراق و در طول سالهای متمادی اقامت در حوزه نجف، این اربتاط با نامه نگاری ارسال وجوهات و دیدارهای کوتاه، ادامه داشت. نام و امضای آقای رسولی محلاتی در کلیه بیانیه ها و اعلامیه ها چه آنهایی که از سوی جامعه روحانیت مبارز تهران و چه آنهایی که از جانب فضلا و مدرسان قم و شهرهای دیگر در حمایت از امام، اهداف وی و مسائل مربوط به انقلاب صادر می شد، به چشم می خورد.

مسوولیت های آیت الله رسولی محلاتی

 1. نمایندگی امام در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
 2. انتصاب از طرف امام در دفتر ایشان برای پاسخگویی به سوالهای شرعی
 3. ماموریت از طرف امام در هماهنگ نمودن و انسجام بین ائمه جمعه سراسر کشور و قوای اجرایی و غیراجرایی.
 4. انتصاب از طرف امام به عنوان یکی از مسوولان و اداره کنندگان دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه کشور
 5. انتصاب از طرف امام برای کمک رسانی به سیل زدگان استانهای جنوبی کشور


برخی آثار مهم آیت الله رسولی محلاتی

 1. تصحیح مجمع البیان فی تفسیر القرآن (10 جلد)
 2. تصحیح تفسیر نورالثقلین (5 جلد)
 3. تصحیح تفسیر العایاشی(2 جلد)
 4. تصحیح کشف الغمه (3 جلد)
 5. تصحیح دارالسلام فیما یتعلق بالرویا و المنام (4 جلد)
 6. صحیح مناقب آل ابی طالب (4 جلد)
 7. تصحیح مرآه العقول (10 جلد)
 8. تصحیح اثبات الهداه بالنصوص و المعجزات (7 جلد)
 9. تصحیح ایقاظ الهجعه بالبرهان علی الرجعه
 10. تصحیح تنقیح الابحاث عن احکام النفقات الثلاث
 11. ترجمه و شرح متن تفسیر مجمع البیان علامه طبرسی (2 جلد)
 12. ترجمه و شرح الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد (2 جلد)
 13. ترجمه و شرح سیره النبویه
 14. ترجمه وشرح مقاتل الطابیین
 15. ترجمه وشرح الانصاف فی النص علی الائمه الاثنی عشر من الاشراف
 16. ترجمه و شرح صحیفه علویه و تحفه مرتضویه
 17. ترجمه وشرح سوره مبارکه انعام
 18. ترجمه و شرح کلیات مفاتیح الجنان
 19. ترجمه و شرح غررالحکم و درر الکلم (2 جلد)
 20. ترجمه و شرح زیارت امین الله

 

تالیفات:

 1. کیفر گناه و آثار و عواقب خطرناک آن
 2. مبارزه با گناه از راه تفکر و خودشناسی
 3. قصص قرآن یا تاریخ انبیا
 4. جلد دوم تاریخ انبیا
 5. زندگانی امیر مومنان علی (ع)
 6. و بیش از 20 تالیف دیگر

 

کلید واژه ها:

رسولی محلاتی، دفتر رهبر معظم انقلاب، دفتر امام خمینی ره، استان مرکزی، شهر محلات،


Ayatolah Rasoli mahallati:

date of birth: in 1931

plac of birth: Iran, Markazi provinc. Mahallat city

He is One of the companions of Imam Khomeini and leader of IRI.

He works in the office of IRI Leader

Key words:

Seed Hashem Rasoli mahallati, Rasoli mahallati, office of leaders IRI, office of Imam Khomini. Markazi province, Mahallat city,