امامزاده عبدالله اوجان

 

امامزاده عبدالله اوجان در 18 کیلومتری ساوه قرار دارد. این زیارتگاه بر اساس شواهد مدفن امامزاده عبدالله فرزند بلافصل امام موسی کاظم  (ع) است،گنبد امامزاده با قاعده برجی از ابنیه تاریخی دوره سلجوقیان است که وزیر معروف سید مجد الدین ابوالفتح ساکن ری آن رادر قرن ششم بنا کرده است.

این گنبد از داخل به شکل هشت ضلعی در آمده و ساختمان آن بسیار ساده و خالی از تزئینات داخلی و بیرونی می باشد. دهانه محوطه داخلی 11 متر و ارتفاع کنونی آن کمتر از 20 متر است که سطح بقعه  را از این میزان کمی بالاتر آورده اند،زیرا در چند سال گذشته سیل اطراف بقعه را فرا گرفت و آب به داخل آن جریان پیدا کرد حدود 3 متر روی مرقد را پوشاند.در نتیجه کارشناسان مجبور شدند سطح بقعه را خاکریزی کنند و اطراف آن را از بیرون بالا آورند تا سبب خرابی گنبد نشود. قسمت پایین جدار داخلی تا 14 متر هشت ترکی و قسمت بالای آن به صورت 16 ضلعی در آمده و دارای 16 نما است.

کلمات کلیدی: زيارتگاه هاي استان مرکزی- اماکن متبرکه استان مرکزی- بقعه امامزاده اوجان- اماکن زيارتي ايران- اماکن زيارتي ساوه- اماکن مذهبي استان مرکزی - زيارتگاه هاي تاريخي ايران- زيارتگاه هاي تاريخي استان مرکزی- زيارتگاه هاي قديمي ايران- بقاع متبرکه ايران- بقاع متبرکه

 

 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه شده در صدای شبکه آفتاب

تاریخ تولید: 1393