جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

امامزاده سلیمان راونج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده سلیمان راونج

Loading the player...

دانلود

امامزاده سلیمان راونج در ابتدای روستای راونج از توابع دهستان دودهک و در ۳۶ کیلومتری شمال شهرستان دلیجان قرار دارد. این امامزاده که از بناهای مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است در شمال قبرستان عمومی روستا می باشد و در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره  ثبت ۶۹۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بنای فوق دارای یک اتاق و صحن اصلی و ایوانی به صورت مستطیلی در جهت شرقی – غربی است.

صحن اصلی امامزاده بشکل مربع با سقف گنبدی است که دروسط آن قبری بدون سنگ قبر قرار دارد. ورودی اصلی بنا از قسمت جنوبی و دارای یک ایوان است و برای ورود به سطح ایوان چهار پله سنگی وجود دارد. همچنین ایوان دو جرز سنگی چهار گوش دارد که در وسط جرزها یک ستون با روکش گچی  است  بالای ورودی به صحن یک شییر بر جسته از گچ ساخته شده صحن اصلی از خشت و گل  است و پوشش آن را با گچ سفید کاری کرده اند.

در شرق صحن اصلی امامزاده اتاقی مستطیل شکل از سنگ و گل ساخته شده که دارای سقف چوبی مسطحی می باشد این اتاق دو ورودی از شرق و غرب دارد . ورودی غربی آن از داخل صحن و ورودی شرقی آن توسط درب چوبی قدیمی بزرگی که تمام ضلع شرقی اتاق را در بر گرفته پوشانده شده است. این درب چوبی دو لنگه دارای تزئینات مشبکی می باشد.