رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

امامزاده حمزه ـ اراک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده حمزه ـ اراک

Loading the player...

دانلود

آستان امامزاده حمزه(علیه السلام) مشهور به «شاهزاده حمزه» در روستای سوارآباد، دهستان مشک آباد جزو بخش حومه در 55 کیلومترى شمال غربى شهر اراک واقع شده است.

بنای ساختمان بقعه شامل ایوان،  حرم  و ضریح نوساز است که در سال 1374 شمسی بازسازی شده گنبد آجری آن با ایزوگام نقره ای رنگ پوشیده شده است. در داخل حرم آینه کاری شده و ضریح آلومینیومی بر مرقد نصب شده است. نمای بقعه و ایوان آن باآجر تزیین شده است.

زیر بناى بقعه 200 متر و داخل بقعه حدود 180 متر است. ایوان بقعه رو به جانب جنوب قرار دارد و پس از آن، شبستان بزرگى است که در وسط آن چهارستون آهنى جهت برقرارى سقف و گنبدخانه طرّاحى شده است.

در میان ستون‏ها، ضریح آلومینیومى مشبّکى به شکل مربع و به ابعاد 2×2 متر قرار دارد که در سال 1377 نصب شده است. در گذشته بر روى قبر امامزاده سنگ قبرى وجود داشت که در تعمیرات شکسته شده است امّا بر اساس متن آن، سنگ دیگرى با کتیبه جدید نوشته و بر روى قبر نصب نموده ‏اند.

بر فراز بقعه، گنبدى شلجمى به قطر 4 و ارتفاع حدود چهار متر قرار دارد که سطح خارجى آن را ایزوگام نموده‏اند. ازاره بقعه تا 20/1 سانتى متر دیوار آن سنگ کارى شده و الباقى گچ اندود و زیر گنبد آئینه کارى است. در داخل بقعه سنگى وجود دارد که به اعتقاد اهالى جاى پاى امامزاده حمزه است.

براساس کتیبه موجود بر روى سنگِ مرقد و نیز اشعار شیخ کمال الدّین فراهانى، امامزاده حمزه از فرزندان بلافصل امام موسى کاظم علیه‏ السلام است.