سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

امامزاده حمزه ـ اراک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده حمزه ـ اراک

Loading the player...

دانلود

آستان امامزاده حمزه(علیه السلام) مشهور به «شاهزاده حمزه» در روستای سوارآباد، دهستان مشک آباد جزو بخش حومه در 55 کیلومتری شمال غربی شهر اراک واقع شده است.

بنای ساختمان بقعه شامل ایوان،  حرم  و ضریح نوساز است که در سال 1374 شمسی بازسازی شده گنبد آجری آن با ایزوگام نقره ای رنگ پوشیده شده است. در داخل حرم آینه کاری شده و ضریح آلومینیومی بر مرقد نصب شده است. نمای بقعه و ایوان آن باآجر تزیین شده است.

زیر بنای بقعه 200 متر و داخل بقعه حدود 180 متر است. ایوان بقعه رو به جانب جنوب قرار دارد و پس از آن، شبستان بزرگی است که در وسط آن چهارستون آهنی جهت برقراری سقف و گنبدخانه طرّاحی شده است.

در میان ستون‏ها، ضریح آلومینیومی مشبّکی به شکل مربع و به ابعاد 2×2 متر قرار دارد که در سال 1377 نصب شده است. در گذشته بر روی قبر امامزاده سنگ قبری وجود داشت که در تعمیرات شکسته شده است امّا بر اساس متن آن، سنگ دیگری با کتیبه جدید نوشته و بر روی قبر نصب نموده ‏اند.

بر فراز بقعه، گنبدی شلجمی به قطر 4 و ارتفاع حدود چهار متر قرار دارد که سطح خارجی آن را ایزوگام نموده‏اند. ازاره بقعه تا 20/1 سانتی متر دیوار آن سنگ کاری شده و الباقی گچ اندود و زیر گنبد آئینه کاری است. در داخل بقعه سنگی وجود دارد که به اعتقاد اهالی جای پای امامزاده حمزه است.

براساس کتیبه موجود بر روی سنگِ مرقد و نیز اشعار شیخ کمال الدّین فراهانی، امامزاده حمزه از فرزندان بلافصل امام موسی کاظم علیه‏ السلام است.