جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

امامزاده حمزه دلیجان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده حمزه دلیجان

Loading the player...

دانلود

 آستانه امامزاده حمزه (علیه السلام) دربخش مرکزی شهرستان دلیجان، دهستان جاسب، روستای کروگان، در دامان کوه کنار راه واقع شده است.این امامزاده مدفن حضرت حمزه بن عون بن علی ابن ابیطالب و سی تن از یاران باوفای ایشان می باشد.

بنای باستانى ساختمان بقعه از خارج به شکل مضلع، ولى بدون نبش بنا شده و در نتیجه شبیه  برجى است که جدار آن از سنگ و گچ و بدون ایوان می باشد سبک بنای امامزاده به آثار قرون اولیه دوره اسلامى (امویان وعباسیان) نزدیک است. در وسط بقعه مرقدى با بدنه سفیدکارى شده وجود دارد که جلوى آن ضریحى مشبک نصب شده است.

بقعه دارای گنبدی دوپوش می باشد و نمای خارجی گنبد و دوگلدسته کاشیکاری شده است

در باره چگونگی کشف بقعه متبرکه امامزاده حمزه(ع) گفته میشود:

درزمان حضورحضرت عبدالعظیم(علیه السلام) درایران سیدجلیل القدری به این منطقه عزیمت  کرده و مدفن این بزرگواران را برای عموم مردم آشکارمی سازد و با ورود به سرداب از وجود پیکرمقدس امامزاده حمزه(علیه السلام) و سی تن از شهدای همراه ایشان خبرمیدهد این امر تا سال ۱۳۳۶سینه به سینه نقل شده تا اینکه با دستبرد سارقین به بقعه و سوراخ نمودن سقف سرداب این حقیقت مجددا بر مردم آشکار می شود در سال ۱۳۷۲ هجری شمسی در حین بازسازی بنا به شکل معجزه آسایی با پیکرسپید و محکمی پوشیده شده روبرو می شوند که پیکر مطهر ایشان پس از رویت امام جمعه فرماندار مسئولین اوقاف و پزشک متعدد مجددا با احترام به خاک سپرده شده و این واقعه نیز موجب ارادت هرچه بیشتر مردم به این بزرگوار می گردد.