جهش تولید | جمعه، ۲۶ دی ۱۳۹۹

آغاز جشنواره جوز غند گرانترین شیرینی محلی کشور در نراق - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز جشنواره جوز غند گرانترین شیرینی محلی کشور در نراق

آغاز جشنواره جوز غند گرانترین شیرینی محلی کشور در نراق

آغاز جشنواره جوز غند گرانترین شیرینی محلی کشور در نراق
نهمین جشنواره جوز غند گران‌ترین شیرینی محلی ثبت ملی شده در موزه مردم شناسی شهر تاریخی نراق آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک ، گفت : نمایشگاه این جشنواره به مدت یک هفته در موزه مردم شناسی نراق پذیرای گردشگران است.
کردی افزود : شهرستان دلیجان مرکز تولید عرقیات و گلاب است و در ۱۲ غرفه این نمایشگاه محصولات سنتی شامل عرقیات و گلاب، خوراکی هاو صنایع دستی بانوان نراقی از جمله جوزغند و نحوه تهیه آن ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه مراسم قالیشویان فردا برگزار می شود و گردشگران شهرستان دلیجان تا شنبه پذیرای گردشگران این مراسم است گفت : به علت فرصت ایجاد شده گردشگری این جشنواره همزمان با ایام مراسم قالیشویان برگزار می‌شود که گردشگران علاوه بر جشنواره جوزغند از اثار تاریخی نراق و غارنخجیر هم ددیدن می کنند.
فرماندار دلیجان افزود : بانوان نراق در فصل برداشت محصول در مدت یک ماه در زمان بین مهر تا اواخر آبان با استفاده از میوه جات سفت مثل آلو وزردآلو و پودرو خلال گردو وبادام این شیرینی را تولید می‌کنند.
برای تهیه جوزغند، هلو، زردآلو، آلو محلی پوست کنده در معرض آفتاب نیمه خشک می‌شود و پس از چند روز، با خارج کردن هسته آن، مخلوطی از آرد مغز بادام، گردو، شکر، هل و آرد نخودچی درون آن قرار می‌گیرد.
این مخلوط خوراکی دوباره در معرض آفتاب قرار می گیرد تا به طور کامل خشک شود و سپس با یک رشته نخ به شکل دانه‌های تسبیح به هم متصل و آن را در محل خشک و خنک برای مصرف آجیل شب عید و ایام زمستان ذخیره می‌کنند.
متوسط قیمت جوزغند در نوع آلویی، انجیری، گلابی و هلویی هر کیلو 800 هزار ریال است.
نراق در جنوب استان مرکزی و از توابع شهرستان دلیجان است و حدود ۱۴۰ کیلومتر با اراک فاصله داردو سالانه ۵ تن جوزغند در پنجاه کارگاه این شهر تولید، و به بازار‌های مصرف عرضه می‌شود.