رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

اعتصام‏الملک آشتیانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

اعتصام‏الملک آشتیانی

Loading the player...

یوسف اعتصامی

یوسف اعتصامی (اعتصام‏الملک آشتیانی)، نویسنده، ناشر و مترجم ایرانی در سال ۱۲۵۳ش به‏دنیا آمد. او فرزند رئیس کل دارائی استان آذربایجان (ابراهیم اعتصام‏الملک)، برادر بزرگ نقاش و معمار سرشناس (ابوالحسن اعتصامی)، و پدر شاعره مشهور معاصر (پروین اعتصامی) بود

در اواخر دهه ۱۲۷۰ش، یوسف اعتصامی اولین چاپخانه حروفی تبریز را دائر کرد. وی در دوره‏ دوم، به وکالت مجلس شورای ملی انتخاب شد و در ۱۲۸۹ش نیز مجله بهار را تأسیس کرد و مدیریت آن را به عهده گرفت. اعتصامی در مقاطع مختلف، ریاست کتابخانه سلطنتی، دارالتألیف وزارت معارف، و کتابخانه مجلس ملی را هم تقبل کرد.

مجله بهار، ماهنامه‌ای بود شصت و چهار صفحه‌ای که در دو دوره، ۱۲۹۰ش-۱۲۸۹ش و ۱۳۰۱ش-۱۳۰۰ش، منتشر شد. در شماره اول، اهداف مجله بدین شرح آمده‌ است: «  مقصود از تاسیس مجموعه بهار این است که مطالب سودمند علمی و ادبی، اخلاقی، تاریخی، اقتصادی، فنون متنوعه را که امروز دانستن آن‌ها دارای اهمیت بیشمار است... با نظار ارباب دانش عرضه بدارد، و تعمیم معارف را... بر عهده گرفته افکار عمومی را با معلومات مفیده آشنا نماید. »

یوسف اعتصامی نزدیک به چهل جلد کتاب ترجمه کرده ‌است، از جمله ترجمه فارسی «تربیت نسوان» قاسم امین، جلد اول «تیره‏بختان» (بینوایان) ویکتور هوگو، «خدعه و عشق» فردریک شیلر، و «سفینه غواصه» ژول ورن. از دیگر آثار او، تفسیری به عربی از اطواق‏الذهب ابوالقاسم محمود زمخشری و فهرست کتابخانه مجلس است.

اعتصام‏الملک، پدر پروین اعتصامی (۱۲۸۵-۱۳۲۰ش) شاعره نام‏دار ایران است که بایستی پرورش این شاعر برجسته را حقیقتاً بهترین اثر او دانست. یوسف اعتصامی (اعتصام‏الملک آشتیانی) سرانجام در تاریخ یازدهم دی‏ماه سال ۱۳۱۶ هجری شمسی( ۱۳۵۶ق) دارفانی را وداع گفت و فرزند فرزانه‌اش را تنها گذاشت.