جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

اشتغال معلولان نیازمند توجه - نمایش محتوای خبر

 

 

اشتغال معلولان نیازمند توجه

هرچند یکی از چالش های امروز جوانان ایرانی اشتغال است اما دل مشغولی های مضاعف تری برای افراد معلول جامعه ایجاد کرده است.

همانطور که یک فرد سالم برای گذران زندگی و امرار معاش خود نیاز به شغل و راهی برای کسب درآمد و مایحتاج زندگی دارد یک فرد معلول نیز از این قائده مستثنی نیست .

با توجه به مشکلات پیش روی اشتغال معلولان، افراد دارای معلولیت با چالش‌های جدید برای داشتن زندگی مستقل روبرو هستند که در صورت نداشتن اشتغالی پایدار نمی‌توان انتظار داشت مسائل فرهنگی جامعه در برخورد با معلولان اصلاح شود.

در کشور بیش از 7 ونیم ملیون نفرمعلول وجود دارد وبه تعبیری هفت درصدجمعیت کشورمعلولند ،در

حالیکه جمعیت معلولان تحت پوشش بهزیستی استان مرکزی بالغ بر27هزار نفراست و به تعبیر دیگر 5 درصد مردم استان معلولند .

استان مرکزی یکی ازصنعتی ترین استانهای کشوراست وبه همین دلیل جزء استانهای مهاجرنشین به شماررفته وظاهرا بایدزمینه اشتغال برای همه اقشاردرآن فراهم باشد اماباوجود زمینه های اشتغال، تعدادشاغلان معلول دردستگاههای اجرایی و ارگانهای دولتی به 100نفر هم نمی رسد.

سید سروش سجادی معلول جسمی حرکتی می گوید: فرقی بین آرزوهای معلول و آدم غیر معلول نیست، اما بسیاری فکر می کنند چون معلولان محدودیت دارند نباید به مواردی چون ازدواج، اشتغال و تحصیل فکر کنند.

سجادی با اعتقاد به این که در جامعه کسی توانایی معلول را قبول ندارد و " توانمندی معلول " فقط یک شعار است، اضافه می کند: در بیشتر موارد دیده می شود که جامعه معلولان را به تحصیل و آموزش تشویق می کند اما در عمل و برای دادن شغل با برچسب معلولیت آن ها را به حاشیه می راند. وی نداشتن آینده شغلی را از عوامل انزوای معلولان عنوان می کند و می گوید: هرچند الان وضعیت شغلی در اجتماع طوری است که برای افردِ غیرمعلول هم شغل نیست؛ ولی معلولانی که با محدودیت ها و عدم مناسب سازی ها تحصیل کرده اند توقع دارند در زمینه اشتغال به آنها اعتماد شود.

این مدرس زبان انگلیسی ادامه می دهد: فراهم آوردن زمینه اشتغال برای معلولین به آن ها شخصیت و عزت نفس می دهد و استقلال مالی باعث می شود که دیگر منتظر و نگران کمک های دیگران نباشند.

بهنام کریمی نیز یکی دیگر از معلولین جسمی حرکتی است که با توجه به مشکلات و محدودیت ها ادامه تحصیل را انتخاب کرده است.

وی می گوید: من به خاطر علاقه تحصیل را ادامه داده ام، اما با توجه به شرایط موجود هیچ امیدی به بهره برداری از مدرک و تحصیل خود در راستای اشتغال ندارم.

این دانشجوی بیوتکنولوژی می افزاید: من خیلی از بچه های معلول را می شناسم که تحصیلات و استعدادهای مختلف در زمینه های هنری و ورزشی دارند اما نادیده گرفته می شوند.

کریمی با بیان اینکه معلولان به دلیل نداشتن شغل مناسب از بسیاری از تسهیلات محرومند، اضافه
می کند: قطعا وقتی معلول شغل نداشته باشد نمی تواند وام بگیرد، نمی تواند مسکن داشته باشد و حتی ازدواج کند.

وی می گوید: اینکه کارفرمایان علاقه ای به استخدام افراد معلول ندارند طبیعی است زیرا افراد غیرمعلول با 30 سال کار بازنشسته می شوند اما معلولین باید با 20 سال باید بازنشسته شوند.

وی می گوید: معلولان به دلیل نداشتن شغل و استقلال مالی همیشه نگران تنهایی و از دست دادن خانواده هایشان هستند.

مسئول جامعه معلولین استان مرکزی با اشاره به اهمیت اشتغال زایی برای معلولان می گوید: ایجاد اشتغال زمینه برخورداری از حقوق شهروندی را برای معلولین فراهم می کند و موجب استقلال و خودکفایی آنان می شود.

چقایی اشتغال را مایه تداوم زندگی برای معلولان می داند و می افزاید: معلول وقتی اشتغال داشته باشد به تبع آن ، بیمه، ضمانت آینده، ازدواج و مشارکت اجتماعی دارند.

وی با تاکید بر اشتغال مبتنی بر توانبخشی برای معلولین، اظهار می کند: قطعا اگر محیط کار مناسب سازی شده باشد و شرایط برای معلول فراهم باشد، فرد معلول می تواند در کنار غیرمعلول به فعالیت بپردازد و حتی بازدهی بیشتری هم داشته باشد.

چقایی نبود اشتغال برای معلولین را از عوامل عقب ماندن آن ها از جامعه می داند و اظهار می کند: با توجه به هزینه های بالای زندگی و مبلغ ناچیز مستمری، نبود اشتغال موجب می شود که معلول از تحرک، پویایی و فعالیت در جامعه عقب می ماند و آینده متزلزلی داشته باشد.

وی با بیان اینکه وقتی معلول کار نداشته باشد قطعا بیمه و بازنشستگی هم نخواهد داشت و تا آخر عمر فردی نیازمند باقی خواهد ماند، ادامه می دهد: در صورت شاغل بودن معلول و درآمد زایی وابستگی به خانواده و اجتماع کم می شود و همین طور دیگر نیازمند حمایت بهزیستی در خصوص مستمری نخواهند بود.

مسئول جامعه معلولین استان مرکزی با اشاره به اجرا نشدن بند الف ماده 7 قانون جامع حمایت از معلولین، اظهار می کند: در این بند آمده است که معلولین واجد شرایط باید سهم 3 درصدی از استخدام دستگاه های دولتی را به خود اختصاص دهند، اما این قانون اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه برخی از معلولین می توانند به شغل هایی چون اپراتوری و امور دفتری بپردازند، می گوید: پس از اجرای اصل 44 قانون اساسی مبنی بر توانمند سازی بخش خصوصی، این قانون بیشتر به حاشیه رانده شد، زیرا بخش خصوصی برای اجرای آن تعهدی نداردوبااجرای این طرح تغییرمحسوسی درزمینه اشتغال معلولان نداشتیم چون اصل 44 بیشتر مربوط به صنایع استان بود که از ابتدا نیزمعلولان در آنجا کارنمیکردند .

چقایی معتقد است: تغییر دیدگاه مسئولان و کارفرمایان نسبت به معلول بسیاری از مشکلات این بخش را حل می کند.

وی ایجاد مشاغل خانگی را یکی از راهکارهای درآمدزایی و خودکفایی برای معلولان دانست و اضافه می کند: برخی از معلولین که به دلیل شرایط جسمی نمی توانند در محل کار حضور پیدا کنند می توانند از این طریق فعال شوند و از مزایایی چون بیمه و بازنشستگی برخوردار شوند.

چقایی ادامه می دهد: در این زمینه بناست با همکاری فنی و حرفه ای مشاغلی چون قالی بافی، خطاطی، قلاب بافی و عروسک سازی و کار روی چرم به معلولین آموزش داده می شود.

وی همچنین با ناچیز شمردن تشهیلات ارائه شده به معلولین در زمینه خود اشتغالی می گوید: بهتر است این تسهیلات از سوی سازمان بهزیستی برای ایجاد تعاونی ها و کارگاه هایی مختص معلولین هزینه شود.

مسئول جامعه معلولان استان مرکزی ادامه داد: استان مرکزی با توجه به صنعتی بودن می تواند زمینه راه اندازی کارگاه های تولیدی خصوصا سری دوزی لباس های پرسنلی و برخی محصولات را برای معلولین داشته باشند، کما اینکه در کشور شرکت ها ی موفقی وجود دارد که بیشتر پرسنلش معلول هستند.

چقایی می گوید: اگر شرایط کاری مساعد باشد بسیاری از معلولین می توانند شغل هایی چون استاد، نماینده، وکیل و پزشک داشته باشند.

وی دلیل مشکلات کنونی معلولین در بخش های اشتغال و بیمه را نبود نگاه ویژه به معلولین می داند و بیان می کند: اگر قانونی هم برای معلولین تصویب می شود یا ناقص است یا به دلیل به دلیل کمبود اعتبار اجرا نمی شود.

چقایی با انتقاد از نگاه و فرهنگ جامعه در مورد معلولین بیان می کند: معلولین از جامعه جدا نیستند ولی متاسفانه در کشور ما فرهنگ اجتماعی در این زمینه رشدی نداشته است در حالی که در کشورهای توسعه یافته مبلمان شهری، راهنمایی و رانندگی و حقوق شهروندی برای معلولین در نظر گرفته می شود و مناسب سازی محیط های کاری برای معلولین در دستور کارشان قرار دارد.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به ابلاغ این مصوبه به همه دستگاه های دولتی استان گفت: به کارگیری نیروهای معلول در دستگاه های دولتی از سال 84 با ابلاغ این قانون شروع شد و اکنون به تعداد انگشتان دست معلولان در دستگاهها کارمیکنند که خلاف مصوبه وقانون است.

عضو فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس، با تأکید بر مشکلات عدیده معلولان در سال گذشته، گفت: بحث اشتغال معلولان، تسهیل در رفت و آمد آنها، گرانی تجهیزات پزشکی و بحث مسکن از جمله دغدغه‌های مهم معلولان در سال گذشته بود که تاکنون مرتفع نشده است.

علیرضا سلیمی عضو فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس ونماینده مردم محلات ودلیجان در مجلس، اشتغال را مشکل معلولان کشور دانست وگفت: اشتغال معلولان، تسهیل در رفت و آمد آنها، گرانی تجهیزات پزشکی و بحث مسکن از جمله دغدغه‌های مهم معلولان است که تاکنون مرتفع نشده است.

حجت السلام سلیمی تصریح کرد: بحث اشتغال معلولان از جمله مسائل مهمی است که باید در سال جاری در اولویت کاری دستگاه‌های ذی ربط قرار گیرد زیرا با توجه به هزینه‌های سرسام‌آور زندگی برای این افراد، بیکاری می‌تواند پدیده‌ای ویرانگر تلقی شود.

وی گفت: دستگاه‌های متولی باید در سال جاری به تحقق ۳ درصد سهمیه اشتغال معلولان در دستگاه‌های اجرایی اهتمام جدی داشته و با استخدام معلولان قانون مصوب مجلس در این حوزه را تحقق بخشند.

قطعا بیکاری معلولین علاوه بر ایجاد مشکلات و معضلات فراوان اقتصادی برای آنان، جایگاه انسانی و اجتماعی و فرهنگی آنها را نیز در جامعه تنزل می‌دهد و روحیه یأس، خودکم‌بینی، رکود و ناتوانی را در میان آنان ترویج می‌نماید.

به همین دلائل هزینه‌های مادی ومعنوی فراوانی برای خانواده‌های معلولین و جامعه به وجود می آورد.

بنابراین مشارکت فعال معلولین در جامعه اولاً موجب افزایش روحیه و باور به زندگی مفید در میان آنها خواهد شد و ثانیاً هزینه‌های پرداخت مستمری‌های مادام‌العمر را کاهش خواهد داد.

در حال حاضر باتوجه به عدم مناسب سازی بسیاری از محیط‌های کاری و عدم توجه به قانون سه درصد استخدام معلولین در دستگاه‌های دولتی که گاها رسما توسط برخی وزارت خانه‌ها زیر پا گذاشته می‌شود و نداشتن برنامه ای منسجم برای خود اشتغالی معلولین متناسب با مهارت‌ها و شرایط جدید اقتصادی و افزایش قیمت‌ها، اشتغال دغدغه ای بزرگ برای معلولین و خانواده هایشان شده است.

در کشور بیش از 7 ونیم ملیون معلول وجود دارد که استان مرکزی 5 درصد جمعیت در کشورحدودا هفت درصد است