جهش تولید | جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

استاد فتحعلی واشقانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

استاد فتحعلی واشقانی

مدت پادکست : 2:16


استاد فتحعلی واشقانی در سال 1309 در قریه واشقان از توابع فراهان اراک در خانواده‌ای کشاورز چشم به جهان گشود.

او در مکتب خانه علاوه بر فراگیری قرآن کریم و آموزه های دینی و اخلاقی آن روز به تمرین خوشنویسی پرداخت.

استاد نخستین سرمشق را بر لوح چوبین با عبارت «اول کارها به نام خدا» تعلیم کرد. سپس در سال 1337 نزد شادروان استاد حسین میرخانی در کلاسهای آزاد خوشنویسی به فراگیری خط نستعلیق مشغول شد.

واشقانی در سال 1345 به عنوان مدرس خط نستعلیق در کلاسهای انجمن خوشنویسان به تعلیم هنر پرداخت و در سال1358 به مقام استادی خوشنویسی دست یافت و پس از انقلاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کسب درجه یک هنری نایل شد.

واشقانی ضمن برگزاری کلاسهای آموزشی به تاسیس انجمن‌های خوشنویسان در شهرهای مختلف کشور (استان مرکزی) اراک، تفرش، آشتیان، ساوه، مامونیه، دلیجان، محلات، خمین، شازند، کمیجان، (استان فارس) لار و... اهتمام ورزید.

استاد در سال 1371 به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش هنر خوشنویسی به کشور یمن رفت و سال 75 نیز به همین منظور به کشور جمهوری آذربایجان سفر کرد.

صلابت در عین سادگی و استواری در عین ظرافت از ویژگیهای ممتاز خط این خوشنویس است.
برپایی نمایشگاههای داخل و خارج از کشور و تربیت خوشنویسان بی‌شمار در طول سالهای متمادی از دیگر فعالیت‌های این استاد خوشنویس است.

از مجموعه آثار ارزشمند ایشان می‌توان به کتابهای آیت مهر، چشمه خورشید، ترجمه کامل قرآن مجید،جلی قلم، دیوان حافظ شیرازی و مشق مشکین اشاره کرد.

خانه صنایع دستی و نگارخانه مهمی درشهر اراک به نام استاد «فتحعلی واشقانی فراهانی» نامگذاری شده است.

فتحعلی واشقانی فراهانی استاد خوشنویسی ایران 12 آبان در سن 82 سالگی بر اثر پیشرفت بیماری سرطان درگذشت.

کلمات کلیدی: استاد فتحعلی واشقانی، قریه واشقان، شهرستان فراهان، اراک،استان مرکزی، انجمن خوشنویسان ،نگارخانه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

" در نگاه بیشتر ببینید "