رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

استاد عباس سحاب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

استاد عباس سحاب

Loading the player...

 

شادروان استاد عباس سحاب، بنیانگزار موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب، در سوم دی ماه 1300 خورشیدی در «فم» تفرش استان مرکزی به دنیا آمد. پدرش استاد ابوالقاسم سحاب از دانشوران زمانه‌ی خود با آثار بسیار در زمینه‌های تاریخی‏، جغرافیایی، دینی، فرهنگی و هنری بود. تألیفات وی به حدود 70 جلد می‌رسد.

مشهور به پدر کارتوگرافی ایران. وی را پدر جغرافیا و نقشه‌کشی ایران می‌دانند. پس از تحصیل در مکتب‌خانه ، به همراه پدر به تهران آمد و وارد مدرسهٔ کمالیه شد و دورهٔ متوسطه را در مدارس ابن‌سینا و علمیه گذرانید و در همین زمان استعداد و علاقهٔ او به جغرافیا آشکار شد.

 پدرش که به دلیل هزینهٔ سنگین ترسیم نقشه‌های کتاب "جغرافیای آسیا" کارپنتر انگلیسی ، با مشکل مواجه بود ، فرزندش را به هنگام انجام تکالیف مدرسه به تهیهٔ نقشه تشویق می کرد. همین موضوع زمینه‌‌های تأسیس مؤسسه جغرافیائی و کارتوگرافی ایران را در ۱۳۱۵ش فراهم آورد . وی به همراه پدرش ، استاد ابوالقاسم سحاب ، این مؤسسه را تأسیس نمود.

مهندس سحاب در همان ایام به تهیهٔ نقشهٔ فرانسه و سپس نقشهٔ اروپا اقدام نمودکه مورد توجه صاحب‌نظران قرارگرفت. شهرت وی در آن دوران به جهت پیشرفت‌های روزافزونش در زمینهٔ تهیهٔ نقشه‌ها و اطلس‌های جغرافیائی بود. او سپس تحصیلات عالیهٔ خود را در دانشگاه تهران ادامه داد و بعد از مدتی نقشهٔ تهران را تهیه نمود.

 وی از ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۵ش پس از مطالعه و بررسی و سفر به سی‌هزار روستا و شهر در سراسر کشور نقشه‌های متعددی ترسیم کرد که بر آثار تاریخی و فرم‌های سنتی استوار است، از جمله نقشه‌های استان اصفهان، استان آذربایجان شرقی، استان مازندران، مشهد، بندرعباس و شیراز می‌باشند. او همچنین در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ش نقشه‌های کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه، کویت، عراق، عربستان، هندوستان، اندونزی را با سبک خاص رسم تصاویر و تذهیب حاشیه ترسیم کرد.

استاد سحاب در ۱۳۳۹ش با تحمل مشکلات فراوان اولین دورهٔ نقشه‌های آموزشی را برای مدارس در هشت قطعه (شامل نقشه‌های ایران ، جهان‌نما ، و یکایک قاره‌ها) ترسیم نمود.

او همچنین با همکاری مؤسسهٔ کلمبوس آلمان اولین کرهٔ جغرافیائی را با خط فارسی در جهان تولید نمود.

سرانجام استاد سحاب در 14 فروردین 1379 به علت بیماری قلب در بیمارستان شهید مدرس تهران دیده از دنیا فرو بست و در قطعه هنرمندان و دانشمندان ایران در بهشت ‌زهرا (تهران) به خاك سپرده شد

 از دیگر آثار وی:

تهیهٔ اولین دورهٔ نقشه‌های توریستی و ایرانگردی استان‌های ایران؛ "اطلس مصور ایران و جهان"؛ "تاریخ شصت سال کارتوگرافی ایران".