جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

استاد احمد عبادی - نمایش محتوای موسیقی

 

 

استاد احمد عبادی

شناسه : 234498975

استاد احمد عبادی

استاد احمد عبادی

عبادی، احمد (۱۲۸۰-۱۳۷۲ ش)

استاد احمد عبادی از استادان موسیقی ایرانی و نوازنده سه‌ تار و فرزند میرزا عبدالله فراهانی است که در خاندانی قدیمی از موسیقی دانان دربار قاجار و در سال 1285 در تهران متولد شد. از هشت سالگی با موسیقی آشنا شد و اصول نوازندگی را از خواهران خود مولود و ملوک، که از تعلیمات پدر برخوردار بودند فرا گرفت. احمد عبادی مدت‌ها در وزارت پیشه و هنر به تدریس و تحقیق در موسیقی ایرانی و سه تار پرداخت و در جهت معرفی موسیقی ملی ایران کنسرت‌های متعددی در داخل و خارج از کشور از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش داشت که مورد استقبال هنردوستان واقع شده‌است.

عبادی به عنوان نوازنده‌ای که روش اجرایی نوینی را برای این ساز ابداع کرده بود، تمام سال‌های ۱۳۱۹ - ۱۳۵۷ ش را در رادیو تهران، نوازندگی کرد و آثار بسیاری از هنر سه‌تار نوازی او ضبط شده است. با این حال، درخشش حقیقی او را باید مربوط به دورۀ گل‌های جاویدان و گل‌های رنگارنگ و برگ سبز  ۱۳۳۵-۱۳۵۲ ش دانست. عبادی از اولین نوازندگانی بود که امکانات فنی ضبط و پخش در رادیو را به خوبی می‌شناخت و از موقعیت تعیین‌کنندۀ میکروفون برای ارائۀ صدای ظریف و حساس سه‌تار، آگاه بود. در این سال‌ها، عبادی در بهترین موقعیت جسمی و ذهنی قرار داشت و مقام خود را به عنوان بزرگترین تک نواز سه‌ تار و هنرمندی خلاق، تثبیت کرد.

استاد عبادی در نواختن سه‌ تار دارای سبک و شیوه‌ای مخصوص به خود بود که کمتر کسی توانسته از عهده تقلید آن بر آید. مضرابهای تک سیم و دو مضراب‌ها از مشخصه‌های بارز سبک وی هستند. از کارهایی که او در نوازندگی سه‌تار ایجاد کرد، ابداع کوک‌های مختلف در سه تار است که در آلبوم کوک سه تار آنها راعرضه کرده‌است.

عبادی شاگردان بسیاری تربیت کرد. او در رادیو نیز فعالیت می‌کرد و صفحه‌ها و کاستهای زیادی ضبط کرده از جمله صفحه آواز شور همراه رضا ظلی و همچنین تکنوازی‌ها و بداهه نوازی‌ها و همراهی با نوازندگان و خوانندگان مختلف نیز در گنجینه پر بار این استاد توانا موجود است.

زنده یاد استاد احمد عبادی در سال 1371 دارفانی را وداع گفت. روحش شاد و یادش گرامی باد.