رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

از گِـل تا آرامش ( مقاوم سازی ) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

از گِـل تا آرامش ( مقاوم سازی )

   
 

   {flv}moghavemsazi{/flv} 

 

 

مقاوم سازی 29 هزار واحد روستایی در استان شروع شده است. بهسازی،مقاوم سازی خانه های روستایی از سال 85 همزمان با سراسر کشور آغاز شده است. تاکنون 22 هزار واحد روستایی تکمیل و ساخت وساز هفت هزار واحد دیگر ادامه دارد.

در استان مرکزی صدهزار و درکشور چهارونیم میلیون مسکن روستایی وجود دارد که تنها 25 درصد آنها نیز مقاوم و بقیه فرسوده هستند.

مدیر کل بنیاد مسکن استان مرکزی گفت: برای بهسازی هر واحد مسکونی 100 میلیون ریال وام قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد پرداخت و به روستائیان فاقد زمین هم دولت رایگان واگذار می شود.

براساس آمار غیررسمی با اعطای تسهیلات ساخت و واگذاری زمین در روستاها بیش از 30 درصد مهاجرین روستایی که به شهرها آمده بودند دوباره به روستاها برگشته اند.

مدیر عامل بانک مسکن استان گفت: در سال 89 بیش از 479 میلیارد ریال تسهیلات برای مقاوم سازی به روستاییان پرداخت شده و برای سهولت دریافت ضمانت ها به صورت زنجیره ای اخذ و روستاییان با تشکیل گروه های سه نفره  ضامن همدیگر شده اند.

دیوارهایی از گل که غالبا ترک خورده سقف هایی از چوب های خمیده با پنجره هایی کوچک که نور کافی را تامین نمی کند. در کنار وجود نم و حشرات و جانورهای موذی چهره بیشتر خانه های فرسوده روستایی را ترسیم کرده است. مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گفت: 360 مهندس ساختمان در 35 دفتر مهندسی نقشه های خانه های روستایی را تدوین و بر مراحل ساخت مقاوم خانه ها نظارت می کنند .