رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸

بازگشت به صفحه کامل

آداب و رسوم مردم خمين در ماه مبارك رمضان

 


 

آداب و رسوم مردم خمين در ماه مبارك رمضان

 

مردم خمين زادگاه معمار كبير انقلاب، همچون ساير نقاط كشور از گذشته دور آداب و رسوم خاصي براي ماه مبارك رمضان دارند.

مردم خمين با شور و شوقي خاص به استقبال ماه رمضان مي روند و مواد غذايي مورد نياز را قبل از اين ماه تهيه مي كنند.

قبل از فرا رسيدن اين ماه پر بركت خانواده ها كودكان و نوجوانان خود را براي روزه گرفتن تشويق مي كنند و براي گرفتن اولين روزه هديه اي به آنان مي دهند.

اين هديه در روستاها به "سر زباني" معروف است و شامل قطعه اي زمين كشاورزي، بره، گوساله ، پول و هدايايي از اين قبيل مي شود.

پختن غذاهاي محلي در هنگام افطار از جمله شله زرد ،حلواي شيره انگور ،شير برنج وحليم از ديگر رسوم مردم خمين است .

برگزاري ختم قرآن و افطاري دادن يكي از رسوم مردم زادگاه امام ( ره )در ماه مبارك رمضان است به ويژه خانواده هايي كه عزيزي را از دست داده اند ، يك بار اين مراسم را برگزار مي كنند.

مردم خمين از شير گاوهاي خود در روز 21 ماه رمضان كه مصادف با شهادت مولاي متقيان حضرت علي (ع) است، استفاده نمي كنند و شير آن شب را كه در اصطلاح مردم معروف به شير شب تيغ است به نيازمندان و فقرا مي بخشند.

در روز 21 ماه رمضان كه به روز تيغ معروف است مردم شهر شهيد پرور خمين دسته جمعي يا انفرادي به زيارت اهل قبور و زيارت امامزادگان مي روند.

مردم در شب 27 رمضان كه مصادف با كشتن ابن ملجم مرادي است ، براي افطار و شام آش رشته مي پزند و اقوام درجه يك را ميهمان مي كنند بعضي ها نيز آش را بين همسايگان توزيع مي كنند.

در آستانه فرارسيدن عيدسعيد فطر خانواده هاي روستايي با استفاده از خميري كه با شير ، آرد و شكر تهيه شده، نان مي پزند.

روز عيد فطر خانواده جواناني كه به تازگي ازدواج كرده اند اقدام به رد و بدل كردن هدايايي براي عروس و داماد مي كنند كه شامل نان و فطير پخته شده قبل از عيد، زيورآلات، لباس، حنا، برنج، مرغ، روغن، قند و شكر مي شود.

در روز عيد فطر مردم با حلوايي موسوم به "نيمه برات" افطار و به شكرانه يك ماه توفيق روزه داري در نماز عيد فطر شركت مي كنند.

مردم بعد از خواندن نماز عيد فطر به خانه هاي يكديگر مي روند و به شكرانه توفيق يك ماه بهرمندي از فضايل ماه رمضان، فراسيدن عيد سعيد فطر را به هم تبريك مي گويند.

منبع : ايرنا مرکزی