جهش تولید | جمعه، ۲۶ دی ۱۳۹۹

آداب و رسوم رمضان در خمین - نمایش محتوای رمضان

 

 

نمایش محتوای رمضان

آداب و رسوم رمضان در خمین

آداب و رسوم رمضان در خمین


Loading the player...

دانلود

آداب و رسوم مردم خمین در ماه مبارک رمضان

شهرستان خمین نیز بعنوان شهری مذهبی و پایبند به سنتها دارای رسوم خاصی است که هر ساله در ماه میهمانی خدا در این شهرستان برگزار می شود.

در خمین وبسیاری از روستاهای آن رسم بر این است که قبل از آمدن ماه رمضان خانه تکانی می کنند و همانگونه که برای بهار طبیعت آماده می شوند این بارخود را برای بهار قرآن آماده می کنند.

"سر زبانی" نام هدیه ای است که قبل از فرا رسیدن این ماه پر برکت خانواده های روستایی به نوجوانانی اهدا می کنند که برای اولین بار می خواهند روزه بگیرند تا آنان را برای روزه گرفتن تشویق کنند.

همچنین پختن غذاهای محلی مانند شله زرد، حلوای شیره انگور، شیر برنج وحلیم در هنگام افطاراز دیگر رسوم مردم خمین است .

در بسیاری از روستاها ی خمین هر شب نوجوانی بر بام محله خود بر تشت می‌کوبید و هر چه زمان به پایان سحر و طلوع خورشید نزدیک می‌شد، زمان کوبش چوب بر تشت نزدیک‌تر می‌شد تا روزه‌داران بدانند باید از خوردن امساک کنند و برای ایستادن به نماز آماده شوند. همان نوجوان سپس بر بام خانه اذان می‌گفت. اما این مراسم با آمدن انواع وسایل ارتباط جمعی به دست فراموشی سپرده شد. برگزاری ختم قرآن و افطاری دادن یکی دیگر از رسومی است که مردم خمین همچنان به آن پایبند هستند

روز ۲۱ ماه رمضان که مصادف با شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) است در خمین به روز تیغ معروف است ومردم این شهرستان از شیر گاوهای خود در روز ۲۱ ماه رمضان، استفاده نمی کنند و شیر آن شب را که در اصطلاح مردم معروف به شیر شب تیغ است به نیازمندان و فقرا می بخشند ودراین روز به زیارت اهل قبور و زیارت امامزادگان می روند.

همچنین در شب ۲۷ رمضان که مصادف با کشتن ابن ملجم مرادی است ، برای افطار و شام تمام خانواده ها آش رشته می پزند و اقوام درجه یک را میهمان می کنند بعضی ها نیز آش را بین همسایگان توزیع می کنند.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.